2018 m. kovo 15 d., ketvirtadienis

Aš kaltinu!"Vieningas Kaune", jūs tikrai ruošiatės nuskriausti šituos vaikus?!
421-oji istorija. „Aš kaltinu“ – atvirame laiške Prancūzijos prezidentui 1898 metais rašė žymusis Emilis Zola. Aš kaltinu dabartinę Kauno miesto valdžią. Nors ji nestato "auksinių" tualetų, nors ji nesprogdina tiltų (tas exmeras jau sėdi seime), nors dabartinė valdžia remontuoja Kauno gatves, bet jie drąsko Kauną kitaip, savaip. Drasko iš peties.
Toliau tiesas šiame straipsnyje dėliosiu paprastai, ramiai, taip kaip tai moka viešumoje daryti Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Kaip pirmoje klasėje - padėliokim pagaliukus. Loginius. Rašyti reikia paprastai, kad tekstą suprastų net "Klausimėlio" herojai - ko gero tokių esama ir Kauno savivaldybėje. Remontuoti gatves daug protinių sugebėjimų nereikia.
Kauną valdo "Vieningas Kaunas" ir meras Matijošaitis. Šitas buvęs verslininkas - pagrindinis visų miesto reformų dirigentas.
Visvaldai Matijošaiti, negi jums rūpi tik savi...?
Reikia taupyti miesto pinigus. Kaip? Vienas iš būdų sujungti mokyklas - padaryti tokius Tarybinius ūkius. Kas buvo Tarybiniai ūkiai? Tokie stambus žemės ūkio dariniai, kuriami gamykliniu principu - gamyklos pramoniniu būdu augino bulvę, kiaulę ir grūdą. Sujungtose, sustambintose Kauno mokyklose-gamyklose bus auginami vaikai, sugrūsti kaip vištidėse. Bus auginama darbininkija. Juodos darbo jėgos reikės.
Kodėl miesto valdžia stambina mokyklas? Ne, ne vien taupymo sumetimais. Dar 2016 metais merijoje posėdžių metu jie kalbėjo, kad mieste vaikų mažėja ir mažės. Klasės nepilnos, mokytojai be užsiėmimo, dirba ne pilna koja - reikia taupyti. Atleisti mokytojai bus priversti ieškoti darbo - ko gero ras.
2016m. viename miesto tarybos posėdyje, kuriame ėjo kalba ir apie V. Bacevičiaus mokyklą, tarybos narys Vasilijus Popovas rėžė: "Tačiau gyvenimas verčia daryti sprendimus ir mes turim juos priimti. Tai tiesiog neišvengiami dalykai. Tuo labiau, įvertinus, kiek Kaune sumažėjo gyventojų ir moksleivių, tai jau turėjom uždaryti ne vieną ir ne dvi mokyklas - gal kokias 10 ar net 20".
V. Bacevičiaus mokinukai nesuvokia kas dedasi, bet jie užaugs.

Tuo tarpu šiemet su fanfarais ir prezidentės D. Grybauskaitės palaiminimu šimtmečio proga iškeliamos trys idėjos Lietuvai. Viena jų "Mokytojo profesija iki 2025-ųjų turi tapti prestižine". Tikrai taip ir bus - Kaunas jau eina tuo keliu. Neprestižiniai pedagogai ieškos darbo, o prestižiniai nueis dirbti į privačias mokyklas arba mokyklas globojamas "Vieningo Kauno". Mes jau žinome, į Kauną ateina "Šiaurės licėjus" - ten bus mokoma pagal skandinavų modelį. Tačiau reikėtų pasikalbėti su lietuviais emigrantais ko ten vaikus moko. Buvau Norgėje, šnekėjausi su viena lietuve, kuri juokiasi iš tenykščio švietimo lygio - savo vaikus moko namie, kaip senais laikais Lietuvoje.
Taigi, anot savivaldybės tarybos narių, vaikų mažės, o mokslo kokybė gerės - pinigai bus taupomi. Galų gale privačios nukonkuruos valstybines, nes tos gaus mažą finansavimą arba jokio, kaip V. Bacevičiaus mokykla jau kuris dešimtmetis, ir palaipsniui bus marinamos - kad klestėtų privati švietimo sistema. Bus kaip Amerikoje.
V. Bacevičiaus mokykla švenčia 100 metų jubiliejų.
Tačiau buvusio verslininko vadovaujamas "Vieningas Kaunas" prieštarauja pats sau. Pagal jo planus vaikų atvirkščiai - turėtų daugėti. Arba mes kažko nežinome.
Jie tvarko gatves, pjauna medžius - Kaunas tvarkosi. Kyla stikliniai pastatai - kol kas ne dangoraižiai. Taip ruošiamasi pritraukti verslą, užsienio kapitalą, kad šis sukurtų naujas darbo vietas. Kad kauniečiai neišvažiuotų ir čia būtų gera gyventi. Ten dirbs jaunuoliai ir merginos - įsimylės, kurs šeimas ir gimdys vaikus, nes turės darbo ir pinigų. O gal nekurs šeimų, nes vaikai brangūs, prekybos centre akcijinių vaikų nenusipirksi. Ko gero tos šeimos neaugins vaikų, nes neišgalės. Nes valstybės politika nukreipta prieš šeimas - visi žinome, kaip negrįžtamai nuo 2009m. apkarpytos išmokos mamoms. Jaunos šeimos dirbančios užsienio kapitalui vaikų neaugins dar ir dėlto, jog  vidutiniai atlyginimai bus 500-700€. Dabar taip yra. Nueikite į "tarnautojų gamyklas" ir pasižiūrėkite kaip merginos ir vaikinai nuolankiai susėdę didžiulėse salėse varvina akis prie kompiuterių - tarkim, vokiečiams atlieka buhalterines paslaugas. Nes pas mus pigu, nes pas mus pigi ir protinga darbo jėga. Taigi vaikų tikrai nebus. Atrodo, kad Kauno valdžia eina teisingu kelius stambindama mokyklas, naikindama pradines mokyklas. Teisingai - reikėtų uždaryti ne 10, ne 20, gal net visas.
Paplokime tėveliams, kurie išdrįsta auginti vaikus Kaune!
Tačiau...
Vilniaus universiteto (VU) Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentas Rolandas Tučas išnagrinėjo, kaip 2017 – 2021 m. Lietuvoje kis ikimokyklinio, mokyklinio ir studentiško amžiaus asmenų skaičius.
„Ikimokyklinio amžiaus vaikų demografinės grupės skaitlingumo kaita regioniniu aspektu nebus vienoda: tose savivaldybėse, kuriose didelę gyventojų dalį sudaro reprodukcinio amžiaus gyventojai (Vilniaus m. sav., kai kuriose didmiesčius supančiose „žiedinėse“, taip pat dalyje „kurortinių“ miestų savivaldybių) ikimokyklinio amžiaus vaikų skaičius išaugs (Kauno r. sav. – net 8 proc.), " - tvirtina jis.
Argi V. Bacevičiaus mokykla ne jauki?
Kuo tikėti? Mokslininku ar vidutinio sugebėjimų, trumparegiais valstybės klerkais, nesvarbu, kad jie stambų verslą kažkada sukūrė. Sukti pinigą ir valdyti miestą - skirtingi dalykai. Pagal kompetencijos dėsnius, nebūtinai geras specialistas gali būti geras administratorius ir atvirkščiai. Tas pats galioja ir verlininkui. Nebūtinai sėkmingas verslininkas gali sėkmingai valdyti miestą.
Rolandas Tučas tvirtina, kad artimiausiu metu Kaune vaikų padaugės net 8 proc., net nepriklausomai nuo Matijošaičio ruošiamų naujų darbo vietų. Kaip suprantate, jų tikslas ne tas. Miestui užsienio kapitalo reikia, kad papildytų biudžetą, o ne miestiečio kišenes. Kad papildytų biudžetą ir galėtų globoti "savas" mokyklas.
Ir vistik, atėjus užsienio investitoriams atsiras vadovų ir aukštesnės kategorijos vadybininkų sluoksnis, kurie uždirbs tiek, jog įstengs savo vaikus leisti į privačias mokyklas, arba "globojamas" mokyklas. Prakutęs jaunimas norės gyventi centre ir Žaliakalnyje - čia apstu apleistų sklypų. Jiems reikės naujų privačių mokyklų centre ir Žaliakalnyje. Tačiau Matijošaitis yra toliaregis, jis jau dabar bando išvalyti tą sklypą, kuriame stovi V. Bacevičiaus šimtametė mokykla. Nesvarbu, kad pastatas yra miesto istorinis paveldas. Kai nori viską gali sutvarkyti kaip reikia.
Ko vertos šitos pastangos?!
2016 metais buvęs V. Bacevičiaus mokyklos Tėvų tarybos pirmininkas Kęstutis Markevičius vienai lelevizijos laidai kalbėjo: "Dalis miesto tarybos narių savivaldybės koridoriuose neslėpdami sako, kad šitas pastatas yra numatytas parduoti - pastatas, sklypas... mes nežinom, negalim įvardyti kas domina. Greičiausiai jau yra numatyti ir būdai kaip šitą pastatą išbraukti iš paveldo sąrašų ir yra kažkokie rimti investiciniai projektai."
Bet iš tiesų, kodėl V. Bacevičiaus mokyklą reikia uždaryti? Ogi ji neatitinka higienos normų, nes per maža sporto salė ir dar šio bei to trūksta, ir dar mirtinai trūksta remonto. Praeikite pro tą mokyklą, pamatysite - išorė baisi, dažai atsilaupę. Seniai dažyta. Savivaldybė jokiems remontams neskiria pinigų... ir jau labai seniai. Mokykla neperdažyta nuo 1997m., o gal paskutinį kartą ją tepliojo tik sovietmečiu. Čia tokia pigi smulkmena, kai tarkim tuo tarpu 2016m. Panemunės pradinės mokyklos futbolo-teniso aikštelės įrengimo antrojo etapo darbams apmokėti skyrė 27,5 tūkst. eurų. Kažkodėl ėmė ir skyrė. Tuoj suprasite kodėl...

Ponia Jurgita, pjaustykite, pjaustykite šimtametę mokyklą...
Tėvų bendruomenė labai seniai savo asmenine iniciatyva parengė mokyklos rekonstrukcijos planą, netgi jį vizualizavo, sudarė sąmatą - reikia tik 350 tūkst. eurų. TIK. Bet jų miesto biudžete "nėra". O kodėl jų "nėra"? Galimai jie nukeliavo į kitą miesto galą. Ten yra tokia Panemunės pradinė mokykla, kuri ko gero per rekordiškai trumpą laiką buvo rekonstruota ir pinigų jai atsirado. Kodėl? Ogi ten netoliese gyvena mūsų meras Matijošaitis - juk reikia geros mokyklėlės anūkėliams. Reikia. Ten yra ir tas istorinis tiltas per Nemuną, kurį mūsų meras atstatė-pastatė. O kodėl? O kaip kitaip - juk merui dažnai ko gero tenka per jį važinėti iš darbo į namus ir atgal. Ten ir atgal... Ogi nepaprastai veikli tos mokyklos direktorė priklauso "Vieningam Kaunui". Iš tiesų Kaunas yra vieningas - tai faktas. Gal aš ir klystu, gal savivaldybė tai mokyklai tik trupinių davė, nesgi veiklioji direktorė (V.Bacevičiaus mokyklos direktorei J. Bugenienei reikėtų tik pasimokyti) per 2016m. teisėtai "prisitraukė" net 134,2 tūkst. eurų. Ko gero tam pačiam "Vieningam Kaunui" prijaučiančios įmonės ir sunešė pinigėlius. Gal? Faktas, jog direktorė yra administratorė, o ne pigių intrigų meistrė, kaip ponia Bugenienė. Ten jie turi Kauno Panemunės pradinės mokyklos paramos fondą.

Ir jeigu V.Bacevičiaus pradinės mokyklos tėveliai tik per didelius vargus 2016 metais įstengė patekti į mero kabinetą ir pasikalbėti, ir netgi dar pavyko apsižodžiauti - mat meras tik televizijos laidose yra malonus ir švelnus - tai į Panemunės mokyklos rugsėjo 1-ąją ateina mielai, mielai pašneka ir net ką nors padovanoja.
Jurgita Bugeniene, jūs esate šaunuolė!
Visiškai nėra keista, jog apie 2015 metais 9 ar 10 Kauno mokyklų apskritai neturėjo higienos paso, kuriose įvardijama ar ta mokykla atitinka higienos normas. Tačiau prie jų niekas nesikabinėja, joms tai nėra pretekstas užkabinti ant mokyklos durų spyną, o mokinukus išspjauti kur nors... Niekas prie tų mokyklų nesikabinėja, o va štai V. Bacevičiaus prdinė mokykla, nors ir turėjo higienos pasą, miesto valdžiai būtinai prireikė jį sustabdyti. O mums, tėvams, teko gintis teismuose. Bet jūs jau supratote... Čia yra geras sklypas. Beje sklype yra gražių medžių - juos savivaldybė, ko gero leis nupjauti naujiems savininkams. Ten yra gražus ąžuolas, bet nafik jo reikia. Šimtmečio proga pasodintas kitas ąžuoliukas, kurį mūsų mokyklai padovanojo garbingi svečiai... Ne, ne... ne Visvaldas Matijošaitis. Jis net tokiomis progomis vienoje seniausių Lietuvos pradinių mokyklų nesilanko - neįdomu, nenaudinga. Ir tą naują ąžuoliuką, tą "susną", ko gero išraus... kai mokyklą sunaikins. Jei sunaikins...
Ąžuolą ir ąžuoliuką teks nupjauti!
"Vieningas Kaunas" yra toks vieningas, kad jam nusispjaut į eilinį kaunietį. Jau nekalbu apie tai, jog jie mus kaip kiniečius nori visus priversti centre važinėti dviračiais. Na, bet jie pamiršo, kad čia kita klimato zona.
Tokia yra logika: vaikų mažėja, bet šeimos gyvens geriau ir visgi vaikų bus. Mokyklos jungiamos, stambinamos, kad jose gerėtų mokymosi sąlygos, bet ko gero jos visgi prastės. Tačiau daugės privačių ir "globojamų" mokyklų. Štai ir ta Žaliakalnio progimnazija, į kurią nori įkišti V. Bacevičiaus mokyklą, ir ji neturi normalios sporto salės. Planuose salė tik bus statoma. Planuose ji jau statoma kuris laikas. Bet ko gero niekas jos nestatys. O kam? Juk bus išvalyta erdvė privačioms mokykloms ateiti. Tačiau mažesnes pajamas turinčių vaikų tėvai turės tenkintis bile kokiu mokymo lygiu ir gyvens Panemunėje, bet vaiką veš į Viljampolę. Gyvens Šilainiuose, bet vaiką veš į Aukštuosius Šančius... arba į Jonavą. Beje, dar pirmokėliai galės į mokyklas keliauti dviračiais, kaip ir jų tėveliai į darbą: žiemą, rudenį, per lietų ir speigą. Arba dardėti troleibusais. Iš tų vaikučių auganti Kauno banditų jaunoji karta (tokie, neprižiūrimi gatviniai) atiminės pinigus, mobiliakus, pakeliui spardys šiknas ir dar kitaip linksminsis.
Vaikų sielos yra tyros, bet vieningi dėdės tuoj juos išmokys, kaip reikia gyventi!
Kaunas tikrai tvarkosi ir susitvarkys. Ne taip kaip jūs norite, o taip kaip reikia. Ir nieko čia jūs nepadarysite - Visvaldas Matijošaitis yra senas buvęs policijos pareigūnas. Premjeras Saulius Skvernelis yra buvęs policijos pareigūnas. Abu jie kolegos. Jų vietoje aš tikrai susitarčiau, kad man leistų mieste tvarkytis kaip norisi. Jokiu būdu netvirtinu, kad taip yra, gink dieve - mūsų valdžia yra skaidri.
Reformos pas mus nuolat daromos ne todėl, kad taip dažnai ką nors reikia reformuoti, o todėl kad jos būna trumparegės ir vidutinybių sukurtos, todėl prastos. Tada prastą reformą tenka reformuoti dar kartą. Ir vėl dirba tie patys vidutinybės - reformos tada virsta jovalu. Bet šitoj vietoj laimi verslas - jis visad pasinaudoja palankiomis sitaucijomis.
Galimai, esu neteisus, nes nedirbu švietimo sistemoje. Tačiau aš baigiau Vilniaus universitete žurnalistiką ir nors, kaip gydytojai, jokios hipokrato ar kaip seimūnai priesaikos nedaviau, nors nebedirbu žuirnalistu - širdyje aš juo esu. Širdyje už paprastą žmogų.
Ir pagalvokime apie reformas iš esmė - kuo būtų virtęs šachmatų žaidimas, jeigu jis nuolat būtų buvęs reformuojamas, nes neva laikmečiai keitėsi?
Sutikite, kai viena iš idėjų Lietuvai yra padaryti mokytojo darbą prestižišku, kai V. Bacevičiaus mokykla turi šimtametę istoriją ir kai mes skęstame nepriklausomybės atgavimo šimtmečio euforijoje - tą pradinukę-medinukę tikrai reikia uždaryti.

3 komentarai:

  1. Puikiai sudėliotos mintys, tik, deja, nepasiekia jos valdžiažmogių :(

    AtsakytiPanaikinti
  2. Pasieks. Kad taip įvyktų, reikia Jūsų tikėjimo.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Tyros vaikų akys, deja suaugusiųjų visai kitokios. O taip norėtųsi, kad būtų tokios pačios, deja- gyvenimas juos sugadina...

    AtsakytiPanaikinti