2016 m. kovo 20 d., sekmadienis

Prieškario Kaziukas Kaune171-oji istorija. Mūsų gyvenime reikia labai daug pozityvo, nes aplink yra labai daug juodai-balto negatyvo. Mums reikia ne tik pozityvo, bet ir skaitrių. Skaidrumo, šviesos, saulės, o ne kriminalų vakarais.
O vakarai pas mus kol kas tykūs...
Pasižvalgykite su manimi kartu po Kauno prieškario Kaziuko mūgę. Kodėl prieškario? juk dabar 2016-ieji! Greičiausiai kada nors tai bus prieškaris. O prieškaryje visos šventės yra nostalgiškos.
Štai rimti vyrai pardavinėja medinius pistoletus, automatus. Medinis kalašnikovas - 12 eurų, vokiškas "šmaiseris" - 10. Kodėl kainos skiriasi, nors šautuvai lyg ir tokie patys.
-Kalašnikovas yra kalašnikovas... - paaiškina man. - Pirksi šautuvą, pridėsim "šovinių"...
Šoviniais vyrai vadina gilzes. Mano sūnelis pasisemia jų saują... vaikai nori medinių šautuvų - visokie švilpiantys, kalbantys, zirziantys, mirksintys, plastikiniai pabodo. Jiems reikia normalaus lietuviško paveldo. Ir kai tu nuperkimedinuką - tavo vaikas laimingas!
Nepatikėsite, bet jei į šventę eini nusiteikęs su šypsena ir pozityvus (skaidrus ir neišgėręs), bet kokia šventė būna nuostabi ir nepakartojama. Anksčiau man Kaziukai būdavo nepraeinamos žmonių grūstybės, o vakar... jų buvo, bet nuo mano šypsenos jie tiesiog traukdavosi iš kelio. Tiesa, viena boba man užmynė ant kulno ir vos tuo veiksmu nenumovė bato - atsisukau ir mes linksmai tik pasijuokėm. Tiesa, keletą sykių teko skardžiu balsu šūktelėti:
-Piliečiai, traukitės iš kelio!
Renkami parašai...
Pas mus visi yra klusnūs ir iškart išsiskalaidė į šonus. Juk nieks nežino, kas aš toks. o juk atrodau įtariai, su arabiška skarele ant kaklo, čegevariška chaki kepurėle ant galvos. Žvilgsnis toks niaurus, momentais kaip ir ne visai pilno proto.
Kaip šventė gali apsieiti be politikų? Štai Kauno rotušės aikštėj susimetusi Tėvynės sąjunga, o Laisvės al. prie fontano susijaudinę kažkokio "fronto" aktyvistai renka parašus už tai , kad išspirtume lauk iš savo šalies visus galimus pabėgėlius ir net jų neįsileistume. kai pradėjau fotografuoti, tuoj supratau, kad gausiu mušti. O vienas vyrukas į mane labai ilgai ir atydžiai žiūrėjo. Nežinau ką jis norėjo įžvelgti. Bet jo akys sakė: "Aš tave matau ir aš tave įsidėmėsiu!"
Įsidėmėk, įsidėmėk... aš iš VSD. Visus politikierius švenčių metu katalogizuoju ir numeruoju, fotografuoju ir užsirašau. Bijokitės Prano! Politikierius man pakėlus
Pakelk megafoną...
fotiką, nuleidžia megafoną. Sakau:
-Pakelk. Pakalbėk ką nors.
O jis:
Pranai, nufotografuok mus!
-O kodėl? - ir šypsosi.
Labai nelogiškas ir keistas jo klausimas. Jei kodėl, tai todėl. Jei turi megafoną, tai kodėl negali pašūkauti. Štai gatvės muzikantai noriai man pozavo. O aš jiems noriai mėčiau pinigus. O štai politikieriai pinigų nerinko - nemačiau padėtų skrybėlių. Jie rinko parašus.
-Kodėl fotografuoji! - agresyviai paklausė manęs.
-O ar negaliu?
-Gali, gali... viešuose renginiuose gali... - paaiškina savo kolegai diedulis su megafonu. Čia jo gatvės instrumentas.
O štai kitame gale - antrame gale... įsikūrusi Tėvynės sąjunga. Čia tuoj susipažinau su nauju kandidatu į valdžią, su kauno klinikų vadovu.
-Ir ko tu ten eini? - tiesiai klausiu jo.
-Taigi va, į senatvę sublūdijau... - šypsosi jis man.
Tuoj suradom bendrų pažįstamų, išsiaiškinom, jog abu esame iš žemaitijos.

Bet mano akį labiau džiugino gatvės muzikantai - nuo berniuko iki barzdotų senių, apsimovusių įdomias kailines kepures. Vilko kailio kepures ir aš prisimatavau - viena 300 eurų. man būtų atidavę už 250. Man visi daro nuolaidas. Netgi siųlo, nes žino su kuo turi reikalą... jau pradeda žinoti. Dar yra klausinėjančių iš kur aš, bet taip sakant... viskas su laiku. Štai žuvų pardavėjai labai norėjo pakliūti į kadrą - mažu kur juos aspausdins ir pareklamuos nemokamai. Jų svajonės išsipildė - pateko štai į mano blogą.
Sužavėjo mergaičiūkės, kurios prie katedros pardavinėjo sausainukus, kuriuos pačios minkė rankytėmis. ot, šaunuolis. Va, čia tikras pozityvas. O tie visi politikieriai - tai tikras negatyvas.
Aš niekad nepraleidžiu progos pasifotografuoti su gražiomis policininkėmis. jau seniai žinote, kad ramiai negaliu praeitį pro bet kokią moterį ar meginą - jos nepakirkinęs. Tiesa, policininkės nekirkinau - nes netoliese stoviniavo jos kolegos, vyrukai. Tuoj būtų mane į "abizjanniką" įgrūdę. nežinot ką jie vadina abizjanniku? Ogi tą automobilio grotomis atitvertą automobilio dalį.
Visi naudojasi skaidriu renginiu: ir politikai, ir politikieriai ir pareigūnai. Visi nori reklamos. Visi nori pasimaudyti švariuose spinduliuose. Eina į visuomenę, o ši praiena pro šalį. Pastebėsiu, jog labai įdomus geografinis išsidėstymas: politikieriai rinkę parašus, stovėjo prie fontano, o lansbergistai rotušėj, o policininkai savo palapinę pasistatė per vidurį - Laisvės alėjoj. Greičiausiai atsitiktinumas. Tačiau simboliškas.

-Baronkos! gardžios baronkos! Pirkite baronkas! Prieikite, prieikite... pirkite baronkas! Gardžios baronkos! - šūkauja vaikinukas, vaikščiodamas palei savo prekystalį. Jis bene vienintelis taip romantiškai šūkavo. Kaip senovėj jomarke. Ech, kad taip visi per Kaziuką pašūkautų... senoviškai, drąsiai...
Šventas Kazimiere! Štai pro šalį prabėga kažkoks "Ąžuolų judėjimo" veikėjas nerišliai pasakodamas apie tai ką jis sapnavo ir ko negavo. Iš pradžių jį netgi palaikiau kokiu nors šventės persirengėliu. Bet ne, žmogeliui šviečia, kad jis "ąžuolas" ir laksto po laisvės alėją ieškodamas kitų "ąžuolų"...

Nauja POLITjėga
Liaudyje yra sakoma: "Darai viską atvirkščiai kaip žydas". Kauną musiet valdo žydai. man kvaila galva, kadangi kaziukas yra tokia senobinė šventė, turėtų koncentruotis gražiame Kauno senamiestyje, plačiai išsiskleisti Rotušės aikštėje, bet ne... Vos tik pereini požeminę perėją ir patenki į kauno senamistį kaziukas apsnūsta, mažiau visko, mažiau žmonių, mažiau prekeivių, mažiau muzikos - visas šventės koncentratas laisvės alėjoje, priešais savivaldybę, miesto sodelyje... Gal valdžia nori šventės arčiau savo langų, o gal šventei linksmiau glaustis valdžios pašonėje... bet žmogui tai nė motais.
Štai fotografuoju vilnones kojines, o bobos man šaukia:
-Ir mus nufotografuok ir mus... mes mezgėjos, - ir kikena. Visu kūnu ir odos poromis pajuntu tame bobiškame kikenime, tokią sodrią bobišką erotiką...
Bobiška erotika
Suskaičiavau mažiausiai tris kalvius trijuose skirtingose vietose. Rotušės aikštėįje vienas išsijuosęs tvirtino, kad žemaičiai yra kieti ir konkretūs - ypač iš pamario. o iš pamario buvo... labai daug buvo... žuvies. Ir gražių "žuvelių" už prekystalių. Rūkytos žuvies apstu buvo per visą Kaziuką, net baronkas sugebėjau nusipirkti su žuvies kvapu. Ir alaus... Alaus buvo daug ir visokiausio...
O stabtelėjęs ties puodais visų pirma pagalvojau, jog būtų smagu juos su lazda daužyti, pamovus ant baslio. O paskui prisiminiau, jog vaikystėje tokiame, žalios glazūros asotyje užraugdavo rasalo. O per onines vyrai iš jo gerdavo naminį alų...
Papai... Aš visur, kur tik įmanoma pastebiu papus, net ten kur pardavinėjami tokie nekalti dalykai, kaip vilna... ir medžio drožiniai. Bet sakyčiau ir medžio drožėjas velnių priėdęs... įsivaizduoju kaip jis drožė tuos papus, o kelnėse žaltys rangėsi... Uch, bestijos tie vyrai! Uch, tos bobos - tos prajodinėtos, bet dar nenujodinėtos, sveikos lietuvės-bobos! Tiek pastačius - tiek paritus, o jau liežuvėliai kaip ližės!
Ir kokia šventė be Lietuvos indėnų... Kiek save pamenu, jie visose šventėse groja savo andų muziką. jau rodos senai buvo laikas jiems išvykti. Bet užsibuvo pas mus jau kokius 30 metų... Čiabuviai... indėnai... Be jų šventės būtų ne šventės. Gal ir krišnaitai kur prarisnojo. Tik šįkart jų nepamačiau.
Indėnai...
Kas supranta, tam šventė buvo nuostabi. Kas viskuo piktinasi ir yra viskuo nepatenkintas, tam šventėje viskas buvo kaip visad, nieko nebuvo, nebuvo ką pirkti, labai buvo daug žmonių, nebuvo kur pasistatyti automobilio...
Buvo buvo kaip nebuvo... to pozityvo.
Mažas vėjo malūnėlis - 2 €, didelis - 5 €. Perki ir paremi vėžiu sergančius vaikus. Mano sūnelis iškart parėmė. Ir aš jam neprieštaravau. Reikia būti šviesiam. Ir tas Klinikų vadovas, spausdamas man ranką pasakė:
-Matau, esi šviesus žmogus...
Jau geriau toks, nei kitoks.
https://www.facebook.com/filmavimasfotografija/

Jaunosios prekiautojos...Papai, papai, papai...
 
...mediniai papai
Ir dar papų...
Ir vėl papai... vilnoniai...

Prieškario rotušė. 2016-ieji.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą